هیئت حضرت ابوالفضل (ع) یکی از بزرگترین هیئات مذهبی این شهر می باشد . مرکز هیئت در حسینیه حضرت ابوالفضل واقع در محله امام خمینی ، محل نگهداری نخل منسوب به حضرت علی اکبر (ع) است . یکی از قدیمیترین ادوات عزاداری در شهر نیاسر ، پرده دوچوبه این هیئت است که از سالیان سال عزاداری در نیاسر روایت می کند. بنا به گفته بزرگان نیاسر ، این پرده توسط اهالی محله و از یکی از هیئات شهر کاشان تهیه شده و در اختیار هیئت گذاشته شده است .
(((  تاریخچه هیات حضرت ابوالفضل(ع) نیاسر )))


تاریخ شیعه بارها و بارها خاطرات تلخ و هولناکی را در خود ثبت کرده است. یکی از غم بار ترین این وقایع پیکار روز عاشورا و سرزمین کربلا در سال 61 هجری قمری بود.

از آن روز به بعد شیعه مظلومیت خود را تثبیت کرده و برای همیشه در سوگ نشست و مریدان مولای متقیان، امیر مومنان(ع) لباس سیاه خود را برای همیشه ی تاریخ بر تن کردند و علم عزا به پا داشتند. عده ای در حسرت عاشورا ماندند و عده ای هم کاروانی ساختند و گرداگرد ضریح شش گوشه سالار شهیدان طواف نمودند.

ما هم از این قافله جدا نمانیدم، مردم ولایتمدار و دوستدار اهل بیت علیهم السلام محله امام خمینی (روداب سابق) در سال 1287 هجری قمری به عشق امام شهیدشان حسین بن علی(ع) و علمدار باوفایش، قمر بنی هاشم ابوالفضل العباس(ع) دست به کار بزرگی زدند و رسما پرچم عزای حسینی را با نام تکیه گاه حضرت ابوالفضل العباس(ع) برپا کردند تا این خطه از کره خاکی هم با نام و اسم و رسم مخصوص خود به عزای پسر فاطمه(س) و علمدار دشت نینوا در سوگ و ماتم بنشیند.

آری و همین شد که هیات حضرت ابوالفضل(ع) نیاسر با توجه به اسناد و مدارک موجود در سال 1287 هجری قمری به دست اهالی این محل تاسیس شد. نه اینکه پیش از این تاسیس از مراسم عزا خبری نبوده باشد، بلکه سالیان متمادی مراسم عزا در این محله به پا بوده و چرا که از همان واقعه عاشورا به بعد، شیعیان هرساله با فرا رسیدن این ایام رخت عزا بر تن کرده اند، اما این بار خیمه و پرچم به نام حضرت ابوالفضل العباس (ع) برپا شد.

در آن زمان و به عشق قمر بنی هاشم(ع) اهالی محل بیرقی را از قدیمی ترین هیات کاشان تحویل گرفته و به نیاسر آوردند. این درحالی بود که هیچ هیات عزاداری درنیاسر برپا نبوده و در شهرستان کاشان هم یک هیات وجود داشت و چون دارای بیرق بزرگی بود که امکان عبور آن از بازار شهر وجود نداشت، چند نفر از محله روداب نیاسر به کاشان رفته و بیرق را تحویل گرفته و به نیاسر آوردند. بدین صورت هیات ابوالفضل(ع) نیاسر رسما شکل گرفت.

از بدو تاسیس تاکنون و با تغییراتی اندک عزاداران قمربنی هاشم (ع) هرساله رخت عزا بر تن کرده و خالصانه و بدون ریا خیمه عزای حسینی را برپا می کنند و نزدیک به 16 شب یعنی از اول محرم تا روز معروف به شش امام حسین علیه السلام مراسم عزاداری را برپا کرده و در سوگ و عزای فرزندان فاطمه(س) اشک می ریزند.

و تکلیف ما آن است که چادر خاکی مادر غریبان را علم عزا کرده و با برافراشتن پرچم عزای سرور و سالار شهیدان این دین و وظیفه الهی را تا منتقم خون حسین(ع) به سرانجام برسانیم.به امید روزی که بیرق خاکی شیعیان جهان را با کمال ادب و متانت به محضر مولایمان ابا صالح المهدی(عج) تقدیم نمائیم. باشد که مورد قبول حق قرار گیرد.

بنا به اطلاعات مربوط به این سایت ، قدمت این هیئت به 150 سال قبل بر می گردد که تاکنون و بی وقفه همه ساله عزای امام حسین را در خیمه گاه حضرت ابوالفضل برگزار می کرده اند .

تاریخچه هیئت حضرت ابوالفضل(ع) نیاسر